Porządek – cnota miesiąca we wrześniu

Cnoty ludzkie, nabyte przez wychowanie, świadome czyny i wytrwale podejmowane wysiłki, są oczyszczone

i podnoszone przez łaskę Bożą. Z pomocą Bożą kształtują one charakter i ułatwiają czynienie dobra.

Człowiek cnotliwy jest szczęśliwy, praktykując cnoty.

Katechizm Kościoła Katolickiego

Cnotą miesiąca w klasie startowej we wrześniu jest porządek. W każdym tygodniu będziemy realizować konkretne zadania, aby stać się bardziej uporządkowanymi.
I tydzień : W domu i szatni ubieram się sprawnie, by nie spóźniać się na zajęcia.
II tydzień: Pilnuję, aby moja kurtka była powieszona na wieszaku, a buty były ładnie ustawione.
III tydzień: Po skończonej pracy i zabawie odkładam rzeczy na swoje miejsce.
IV tydzień: Dbam o estetykę mojej sali.

Porządek jest cnotą i dobrem. Pomaga w zrozumieniu wartości, porządku miłości. Pozwala zaoszczędzić czas i jest wyrazem szacunku wobec innych ludzi oraz miłości wobec Pana Boga. Małym dzieciom daje poczucie bezpieczeństwa i spokój wewnętrzny. Nikogo z nas nie trzeba przekonywać, jak ważny jest porządek w życiu. Niektórym uporządkowanie przychodzi łatwiej, innym trudniej. Jednak tak, jak i na każdą inną cnotę mają wpływ działania instynktowne i okresy sensytywne. Przykład rodziców jest najważniejszą metodą wychowawczą. Porządku można się nauczyć, wypracować cierpliwie w sobie i w dzieciach dobre nawyki. Jeśli w domu wszystko ma swoje miejsce- nie ma bałaganu. Objawia się on również w stałych porach posiłków, snu i innych czynności. Następujące kolejno po sobie stałe czynności np. wchodzę do domu, zdejmuję kurtkę, wieszam ją na wieszak, zakładam kapcie, myję ręce uczą porządku przez dobre nawyki. Uczmy dzieci punktualności i dbajmy o małe rzeczy. Pamiętajmy by nie odkładać czynności wymagających większego wysiłku na koniec dnia- wprowadźmy w życie przysłowie „co masz zrobić jutro, zrób dziś”. Rodzice są również przykładem wyrażania swojego zdania- nieprzerywania rozmów, odpowiedniego tonu głosu, używania zwrotów grzecznościowych. To również kwestia przestrzegania porządku.

cnota porządku cytat